Denna vecka var det riktigt trevligt att ta en runda i trädgården och leta efter vårtecken. Solen värmde, fåglarna kvittrade, spindlarna skyndade fram i rabatterna och flugorna surrade retfullt framför kattens nos. De tre centimeters nysnö som föll för några dagar sedan har redan smält bort, kvar ligger bara den gamla hårda och isiga snön. Så här ser det ut på framsidan just nu:
Halva gräsmattecirkeln är snöfri. De mörka fläckarna på gräsmattan är nysått gräs (efter stora borreangrepp förra hösten…)
Nu hoppas jag slippa se mer sånt här:
Kattspår i snö…
Och i stället se mer sånt här:
Tulpanblad på väg upp bland hasselörten…
Vintergäck i blom…
Flugspanande katt mitt bland krokusen…
Min gula krokus från förra veckan har sällskap av fyra fler denna vecka! Du ser de små ”solarna” om du tittar på kattbilden ovanför.
Ljuslila botanisk krokus i knopp…
Och sedan måste jag visa min lilla tuffing. Ni som följer bloggen har ju läst om min cyklamen förut och vet också att den såg mer eller mindre död ut i kylan som kom sedan. Idag hade den sakta börjat resa på sig igen! Lite tufsig och blek i färgen, men inte nere för räkning ännu.
Men vad härligt, det finns hopp om våren ser jag =)
Tom spindlar låter lockande just nu hihi
Kram Annica
Visst gör det?! 🙂
Härliga bilder, våren är allt på gång hos dig! 🙂
Tussilago såg jag idag!
Ja, nu känns det som om det ändå går liiite framåt på vårfronten.
Helt underbart! Jag hoppas så att snön smälter fort som bara den.
Bamsekram!
Hélena
Jag också! Kram Kristina
Jag säger bara: VÅÅÅÅÅÅÅÅR……
Kram
Jaaa! 🙂
Å hejja cyklamen! Så härligt att den inte ger upp!
Ja, visst är det?!
Oj, vilken skillnad. Vår mark är brun och grå och väldigt frusen ännu, men vi har haft sol idag och har kunnat sitta på altanen en stund! Men jag får njuta av dina fina bilder lite till!
Agneta kram
Solen gör susen! 🙂
Nämen.. Både vintergäck och krokusar!! Underbart! 🙂 Det ser verkligen vårigt ut hos dig. 🙂
Ja, äntligen börjar det kännas att våren är på väg!
I år får man verkligen åka långt söderöver för att hitta första vårtecknen. Tack för dem!
Var så god! 🙂