Vårteckensutmaning 21 april

Nu börjar det bli många härliga vårtecken i vår trädgård. Förutom underbara blåsippor, våriris och lungört i full blom har även detta slagit ut eller är på gång:

tarda o hasselört
Tulpan ‘Tarda’ i mängd som växer upp bland hasselörten i Lundområdet.
ormöga 21 april
Ormöga i Trädhörnet i blom.
julros vit
Julros i Dagliljerabatten i blom.
julros Ballard
Julrosen ‘Ballard’ i blom i Dagliljerabatten. Blev så glad att se att flera fröplantor hade börjat blomma också, det är första året de gör det. De flesta såg ut just som ‘Ballard’.
dodong 21 april
Knopparna på Ullungrönnen ‘Dodong’ blir allt grönare…
dagliljerabatt 21 april
Dagliljorna bildar små gröna kuddar i Dagliljerabatten.
backsippa
Och i Trädhörnet kommer den lilla fjuniga backsippan nu.

Jag passade på att beskära vår klematis ‘Summersnow’ ordentligt för någon dag sedan. Rankorna blir ju uppemot 3-4 meter på en säsong och det är lite väl långt på en portal… Förra året beskar vi bara lite och det var inget bra, så i år blir det ”som vanligt”, det vill säga rejäl beskärning.

klematis summersnow
Klematis ‘Summersnow’ före…
klematis summersnow 2
… och efter!

Vill du ser fler vårtecken? Det gör du som vanligt här.

P.S. Glöm inte att anmäla dig till min utlottning av vallmofrön…

14 tankar på “Vårteckensutmaning 21 april

  1. Vad härligt med så mycket vår i trädgården =)
    Julrosen var ju otroligt vacker, måste nog plantera en jag också.
    Hoppas du får en fantastiskt fin vårvecka!
    Kram Annica

  2. Fina vårtecken du har och mycket grönare än här även om lökväxterna tittar upp med en rasande fart just nu. Men funderar på julrosen… ..ska den heta ‘Ballard’ och inte bara ‘White Spotted’ antagligen med ett ‘medium’ också? Har för mig att man bestämt att alla x hybridus ska namnas med färg och teckning enbart. Såg att min ljust gula skickar upp ett par knoppar nu 🙂

    Kram, Carina

    • Bra fråga, det är så det står på skylten jag har sparat, men julrosen är ju köpt för typ 10-11 år sedan. Jag får kolla upp det, tack för att du berättar, det gillar jag. 🙂 Gula julrosor är så fina, du får visa den sedan när den blommar. Kram Kristina

  3. Så långt det kommit i din trädgård och Ullungrönnens knoppar, dom väntar jag på här. Från förra veckan tills i söndags hade det inte hänt någonting.

    Du har så många fina rara små blommor i din trädgård redan. Härliga bilder!
    Agneta kram

Lämna gärna en kommentar, det är så roligt att ha kontakt med dig som läser här! :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s