Det är andra advent och ute småregnar det och blåser. Har tagit det lugnt i helgen efter en lite för intensiv fredag. Känns bättre efter några timmars lugn och ro i myssoffan med en trave trädgårdsböcker som sällskap.
På matsalsbordet ”brinner” ljusen i sina glaslyktor, gillar batteriljus mer och mer, man kan ha dem tända utan att behöva oroa sig för att glömma av dem eller att katten ska komma för nära. Känns tryggt. I den vackra gamla liljekonvaljkrukan från Gustavsberg blommar familjehyacinten och sprider sin väldoft.
Önskar er en bra decembervecka!
Fint med hyacinter. Jag behöver byta ut mina nu.
Hur mår du?
Kram
Ja, gillar verkligen hyacinter, inte minst för doftens skull. Med mig är det väl så att vissa dagar är bättre och andra är det inte. Men det är ju så det är, det tar tid.
Kram Kristina
Mysigt du har det! Skönt att ta det lite lugnt med ”tända” ljus.
Önskar dig också en bra vecka
Kram Maria
Kram tillbaka!
Härligt att du njuter av dagarna. Du har väl sett Åhlens reklamfilm?
Bäst jag sett och det är så vi firar jul. Inte en massa måsten.
Mina hyacinter är bara i knopp.
Ha en skön vecka
Annika
Ja, visst är det en bra reklam? 🙂 Väldigt mycket som julen hos oss också.
Tack för boktipset, lånade den igår.
Kram Kristina
Doften är härlig och verkligt julig. Min står kvar på diskbänken… Jag lämnade mammas sk stickfåtölj för omklädning i helgen. Den hade jag som läsfåtölj i klädkammaren när jag växte upp. Ska bli himla kul att få den nystoppad och omklädd 🙂
Kram, Carina
Åh, men vad kul att fixa till en fåtölj, gillar sådan återanvändning.
Kram Kristina