Bland japanska lönnar och porlande vatten ~ inspiration nr 4

I början av juni förra året besökte jag en privatträdgård där ägarna efter en omgörning satsat på träd, vatten och färgstarka solitärer. En stark känsla av lugn kom över mig i den här trädgården, den var så vilsam, lummig och vacker. Bilderna får tala för sig själva denna vecka. Dröm dig bort till ljuvliga juni när allt är ljusgrönt och pioner och azaleor blommar. Och vill du se bilderna i kollagen större, klicka på en av dem så öppnas de i ett galleri.

6 juni 15 ta trädgård 116 juni 15 ta trädgård 9 6 juni 15 ta trädgård 10

Genom trädgården rann en konstgjord bäck, omgiven av lönnar och azaleor. På en sten låg en groda och solade, iakttagen av fiskarna. Vid husknuten blommade en vacker trädpion överdådigt.

I trädgården fanns också ett flertal japanska lönnar i kruka, lite bonsai över dem, även om lönnarna var normalstora. Snyggt blickfång framför planket var det hur som helst.6 juni 15 ta trädgård 13

6 juni 15 ta trädgård 2Stenar, grus och snygga trampstenar ramar in planteringen med både buskar, träd och perenner.

För tidigare delar i inspirationsserien, klicka HÄR. Nästa vecka börjar jag visa engelska trädgårdar. Först ut är en park för alla som gillar Piet Oudolf-inspirerade prärieplanteringar. Tills dess, ha en fin februarivecka och håll ut, nu känns det verkligen att vi närmar vi oss ljusare och varmare tider.

6 tankar på “Bland japanska lönnar och porlande vatten ~ inspiration nr 4

  1. Åh så vackert! Verkligen ett inspirationsinlägg! Jag fick lite engelsk känsla över mig när jag tittade på de böljande linjerna, i synnerhet den översta bilden. Och de blå fågelbaden var bara så snygga. Något sådant skulle jag vilja ha. Idag ställer jag mina fågelbad på marken och det blir inte alltid så bra. Väldigt fint också med de upphöjda bäddarna i sten. Nu ser jag fram mot nästa inlägg, prärieplanteringar, det gillar jag!

    Ha en fin februarivecka du också!

    Kram Anita

  2. Jag säger som Maria ovan, så mycket fina detaljer i den trädgården! Hela trädgården andas lugn och stillhet! Måste vara fantastiskt att gå sin lilla morgonrunda där!

    Kam
    Cathrine

Lämna gärna en kommentar, det är så roligt att ha kontakt med dig som läser här! :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s