Har inte skrivit på länge om projekt ny trädgårdsbod. Har inte funnits så mycket att berätta, själva byggandet blir ju först nästa år. Men planen på att bygga boden med ett grönt tak, fullt med fetbladsväxter, lever kvar. Det här är starten till det taket.
Det här dussinet fina fetbladsväxter har jag samlat på mig under våren och försommaren. Backen med dem står uppe på en stapel med jordsäckar, utom räckhåll för hungriga sniglar och snäckor…
Plantorna sedda uppifrån. Ungefär så här kan alltså taket komma att se ut (i bästa fall).
Härnäst väntar operation sönderdelning. Jag har fått brätten av en snäll plantskoleägare, nu ska jag dela fetbladen i så små delar som det bara går och plantera dem i brättena. Förhoppningen är att jag ska ha mångdubbelt fler plantor nästa försommar när det är dags att fixa taket. Är det någon av er som läser här som har gjort ett grönt tak själva? Kom gärna med goda råd i så fall!
Läckert collage ger en bild av hur fint taket kommer bli. Men Sedum är väldigt lätta att föröka om jag kommer ihåg rätt. Lycka till! Kram, Carina
Tack! Jo, de ska vara hyfsat enkla att fixa fler av, så därför prövar jag och ser hur det går. Kram Kristina
Har tyvärr inget sådan tak men tycker att det är fantastiskt vackert. Spännande att följa!
Kram,
Maria
Det får bli lite trial and error med taket, finns en del guider på nätet om hur underlaget ska konstrueras för att hålla och vad växterna ska planteras i för att inte ”trilla av”… Tycker mycket om fetbladsväxter, så det ska bli kul att få en hel sådan odling som ”takrabatt”. Kram Kristina
Spännande projekt! Det ser ut att bli väldigt vackra färger.
Tack! Jag hoppas det ska bli riktigt snyggt när det väl blir verklighet.
Vad spännande! Tycker det är så himla fint med fetbladsväxter och även taken. Ska bli kul att följa och se hur det blir. Lycka till med mångfaldandet 🙂
Tack snälla du! Jag återkommer och berättar hur det går så småningom.
Jag vill också ha ett sånt tak! Det är så snyggt! /Lena
Har drömt om det ett bra tag och nu finns äntligen chansen… 🙂
Hej!
Ska försöka hjälpa en av döttrarna med sedumtak på mindre hus. Läser och ser att det är några år sedan ni gjorde ert. Hur har det gått? Är ni nöjda? Vilka växter har klarat sig bäst? Några tips ni vill ge?
Vänl Mona S
Hej! Återkommer med längre svar senare i veckan – måste ha stege och inspektera hur taket ser ut innan jag kan svara… 😉
Hej igen! Har nu gjort den ”årliga kollen” av vårt gröna tak – stege behövs för det! 🙂
En del sedumsorter har fungerat: kaukasisk fetblad och olika typer av taklökar som bildar rosetter. Andra sorter som sattes tog sig inte.
Är det ett mindre uthustak eller liknande som ni ska göra: kör på det! Är det hustak så bör ni vända er till proffsfirmor.
Vi är nöjda med vårt tak, även om vi hade velat ha fler sorters sedum där. Det är ju definitivt mer liv där än om det hade varit papptak eller takpannor. 🙂
Hälsningar Kristina