På promenad med katten genom en frostnupen trädgård

I fredags, 29 november, kom den första snön här för denna säsong. Den blev inte liggande speciellt länge, men minusgraderna kom tillbaka. I dag, 1 december, tog jag en promenad genom en frostnupen trädgård.

Rönnbären på Sorbus x commixta ‘Carmencita’ är fortfarande kvar.

Vår katt gjorde mig sällskap hela varvet runt. Han ogillar våra grusgångar starkt och går helst på gångplattor, kantstenar och trädäck. Till höger om gången syns hasselblad och idegranshäck.

Vattenstenen blev av olika anledningar inte fixad härom veckan, men nu är pumpen upplockad. Innan dess blev det dock så här isande vackert.

Rosen ‘Moonlight’ kläddes i isströssel.

Sommarrudbeckian som blommat länge fick även den lite isglitter. 

Perukbuskens blad satt kvar länge och ligger nu som röda utropstecken bland allt det bruna.

Min fyrbenta följeslagare väntar tålmodigt på att jag ska fotografera klart någon gång.

Dammen har fått ett tunt istäcke.

Och där kommer kisse tassande. Som sagt, han gillar inte grusgångarna.

Ibland blir trädgårdsdekorationerna lite extra vintervackra.

Kisse tar ledningen när vi närmar oss ytterdörren igen. Den här biten vid framsidan med stora trampstenar är helt i hans smak.

Avslutar med några hoppingivande knoppar i praktmagnolian.

Lite annorlunda mot hur det såg ut i trädgården för bara två veckor sedan!

Så var födelsedagsmånaden november till ända. I helgen som precis är slut kopplade vi av på hotell och firade två tonåringar och min mamma. Så skönt att koppla av i spa-avdelningen, äta gott och skåla i bubbel vi köpte i Frankrike i somras. En bra helg som avslutades här hemma med adventspyntning och pepparkaksdeg (vårt gamla familjereceptet hittar du HÄR).

Önskar en fin första decembervecka! Länkar till Trädgårdsfägring, titta gärna in där.

14 tankar på “På promenad med katten genom en frostnupen trädgård

  1. Hej Kristina!
    Tack för vandringen i din trädgård. Frostnupna växter blir lite extra vackert. Härligt att ha en vän som sällskap.
    Ha det bra /Marika

  2. Tänk va, det är samma sak varje år – så fort det blir frost går man ut och fotograferar i trädgården! Allt blir till konst! Speciellt din vattenpelare, hoppas att pumpen klarade sig. Här har jag fortfarande vattnet igång i min fontänsten, den är livsviktig för fåglarna. Ner till minus 4-5 klarar den sig om det inte blir för långvarigt.
    kram ❤

Lämna gärna en kommentar, det är så roligt att ha kontakt med dig som läser här! :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s